Кремовете със SPF защита, или още наречени слънцезащитни кремове са специални козметични продукти, които имат гъста текстура и се нанасят върху кожата с цел да се защити от вредните UV лъчи. Нанесеното количество трябва да бъде достатъчно, че да се нанесе по всички изложени на слънце зони на кожата.
Казват, че кремовете с по-висока SPF защита предлагат по-дългосрочен ефект, но по-нататък ще разберете, че това твърдение подлежи на леки спорове, които го аргументират . Ако искате да защитите максимално тялото си от неприятно и болезнено изгаряне, е нужно да нанасяте често крема – след изпотяване и влизане във вода.
Въпреки всички доказани истини и ефекти на слънцезащитните кремове, съществуват и митове, които трябва да бъдат разграничени от истината, за да може изцяло да се доверите на качеството на тези продукти. Нека разгледаме някои митове и истини за този тип козметика:
Мит 1: По-висок процент SPF защита – по-качествен продукт
Истината тук е, че SPF показва нивото на защита срещу UV лъчите, но не предоставя 100-процентова защита. Невероятно, но факт: Почти няма разлика между SPF 30 и SPF 50 въпреки големия интервал между индексите. SPF не означава по никакъв начин „100 процента гарантирано непробиваема защита“. Тук е важно времето, през което се нанася слънцезащитният продукт и начинът, по който се нанася.
Въпреки това е доказано, че SPF 30 блокира UVB лъчите на 97 процента, а SPF 50- на 98. Този един процент е важен за хора, които имат много светла кожа, или за тези, които са изложени повече време на слънце. Но както този 1 процент е важен, така и отсъстващите 2-3 процента са ключови в това, че слънцезащитният крем не може да гарантира непробиваема безопасност.
Мит 2: Слънцезащитният крем се нанася само веднъж дневно
В името на Вашата безопасност, избягвайте този мит. Слънцезащитният крем трябва да се нанася след изпотяване и плуване, защото неговите защитни свойства се губят при допир с вода. Дори ако Вашата кожа не е изложена пряко на слънчева светлина, също е препоръчително да се нанася често. UV лъчите могат да навлизат и през облаците, затова нанасяйте равномерно върху кожата на всеки час или два.
Мит 3: Слънцезащитният крем предпазва изцяло от излагане на слънце
Както стана ясно по-нагоре, известните слънцезащитни продукти не могат да гарантират изцяло безопасността от излагане на слънце. SPF защитава от UVB лъчите, но не и изцяло от UVA лъчите, които също могат да навредят на кожата. Ако искате да се предпазите от тях, трябва да потърсите продукти, които са отбелязани с „широк спектър защита“.
Контролирайте излагането си на слънце, не прекалявайте с времето, в което се печете и носете със себе си други предпазни мерки, като шапка или слънчеви очила. Зоната на лицето е изключително податлива на слънчеви лъчи и лесно може да бъде изложена пред вредите им.
Между 10 и 16 часа слънчевите лъчи са най-интензивни и вредни, затова избягвайте да прекалявате през този интервал от време.
Мит 4: По-тъмната кожа не се нуждае от слънцезащитни продукти
Въпреки по-голямото количество меланин и по-високият процент естествена защита срещу слънцето при хората с по-тъмна кожа, рискове съществуват. Те са защитени от изгаряния, но не и от преждевременно стареене и рак на кожата. Ако Вие имате по-тъмна кожа, избягвайте този мит и се осигурете със слънцезащитен крем, за да можете да си осигурите спокойствие и защита от тези рискове.
Мит 5: Крема може да бъде заменен с друг козметичен продукт със SPF защита
Напоследък производството на продукти от декоративната козметика със SPF защита става все по-популярно и широко търсено сред потребителите. Тяхната защита обаче е минимална и не може да предпази изцяло кожата от вредното въздействие на слънчевите лъчи.
Разпределете своята козметика според предназначенията им и не заменяйте продукт, който е произведен специално за защита от слънцето с продукт, който има съвсем различна функция.
Мит 6: Слънцезащитните продукти не трябва да се нанасят върху бебешка кожа
Бебешката кожа е изключително чувствителна и податлива на алергични реакции и дразнения, причинени от природата. През първите шест месеца от техния живот не е препоръчително тяхната кожа да бъде излагана на слънце, особено през топлите летни месеци.
Нанасянето на слънцезащитен крем върху бебешка кожа не е невъзможно и опасно, но въпреки това трябва да се уверите, че продуктът е хипоалергенен и безопасен за тяхната чувствителност. Фокусирайте се върху продукти, изцяло предназначени за детска кожа (можете да разгледате предложенията в сайта за козметика и парфюми ELINOR.bg).
Мит 7: Срокът на годност не е от значение
Както всички козметични продукти, изработени от естествени или синтетични съставки, така и слънцезащитните кремове имат срок на годност, който трябва да се следи. Изтеклият срок намалява ефективността на продукта, дори може да причини дерматологични дразнения.
Обикновено тези продукти издържат от 2 до 3 години, но въпреки това следете внимателно кога кремът трябва да бъде подменен с нов.
Заключение за SPF защита и другите продукти
В своето търсене на подходящ продукт, който да Ви предпази, Вие често попадате на различни недостоверни препоръки, които могат да бъдат опасни за Вас. Бъдете внимателни и се консултирайте с дерматолог, ако се чувствате несигурни. Вашата безопасност се крие в нашето разбиване на абсурдни конспиративни теории.
0 Коментара